Tersiyer Kırıcı

tersiyer-kirici-detaylar

Günümüzde hemen hemen tüm ufak ya da parçalanmış taşların ana aktörü olarak bilinen tersiyer kırıcılar, 200 mm ila 7.000 mm ebatlarındaki taşların, son aşama olarak bilinen ve 7 ila 15 mm ebatlarına kadar ufaltarak kum haline getirildiği sistemin adıdır. Primer ve sekonder olarak bilinen birincil ve ikincil kırma ve ufalama işlemlerinden sonra, yapı ve inşaat işlemlerinde kullanılmak üzere daha düşük gramajlara getirilme işlemi olarak da tanımlanabilir. Peki Tersiyer kırıcılar tam olarak nedir ve nerelerde kullanılır? Fiyatı nedir ve kullanım şekli nasıldır? Hangi çeşitleri bulunmaktadır? İşte tüm bu soruların cevapları.

Tersiyer Kırıcı Nedir?

Gelişen teknoloji ve artan beklentiler, tüm alanlarda olduğu gibi yapı ve inşaat alanında da köklü değişikliklerin yaşanmasına neden oldu. Bu aşamada, önceleri büyük kum parçaları ve taşlar inşaat işinde ya da imar işlerinde kullanılırken, artık çok daha küçük ölçülerde hatta mikro boyutlarda taneciklere ihtiyaç duyulmuştur. Bu durumda, primer kırıcı sistemler devreye girmişti ve uzun bir süre bu kırıcı makinaları büyük işler görmüştü. Ama bu kırıcı sistemler zamanla yerini daha etkili bir makinaya bırakmıştı. Sekonder olarak bilinen ikincil kırıcı sistemleri, primer kırıcılarda küçültülen taşları, çok kısa sürede daha küçük ve işlenebilir boyuta getirmekteydi. 20 yıl boyunca, bu işlemleri tek başına yapan bu devasa araçlar, zamanla yerini günümüzde de kullanılan tersiyer yani üçüncül kırıcı sistemlerine bıraktı.

Tersiyer yani üçüncül kırıcı sistemleri, küçük ebattaki taşların ufaltılması ve toz haline getirilmesi için büyük avantaj sağlamaktadır. Ayrıca, bu makinalarda ki verim, diğer kırıcılara göre daha üst düzeydedir .

Tersiyer kırıcılar, sadece kırma ve ufalama işlemlerinde değil, aynı zamanda eleme işlemlerinde de kullanılmaktadır. Eleme mekanizması çok hızlı ve çift yönlüdür. Ayrıca, çok kısa sürede tonlarca elenmiş toz atığını da depolama özelliği vardır.

Yaklaşık 200 kg olan bu makinalar, dış yüzeyinde, 2 sert ve dayanıklı metal plaktan oluşur. İç kısmında ise, kırma işlemini yapacak ağız ve dişleri bulunmaktadır. Ağız ve dişleri birbirine bağlayacak olan kasnaklar ve kayışlar bulunmaktadır. 150- 250 kw gücünde motoru ve iç huzmesi ile kullanıma hazır olan bu makinalar, yüksek teknolojili titreşimler de meydana getirecek titreşim koluna da sahiptir.

Ağız kısmında, kırılan ve öğütülen kum ve toz parçacıklarını depolama üssüne taşıyacak kanallar bulunmaktadır. Bu kanallar, tersiyer kırıcı ile mesafesine göre, farklı ölçü ve uzunlukta olabilirler.

Tersiyer Kırıcılar Nerede Kullanılmaktadır?

Tersiyer kırıcılar, genellikle inşaat ve yapı işlerinde kullanılır. Bu yüzden bu sektöre üretim yapmak üzere kurulan firmalar tarafından satın alınabilir. Ayrıca büyük devasa iş yerlerinde de bu makinaları bulmak mümkün. Yüksek devinim ve 1000 devire kadar ulaşan devir sayısı ile mükemmel sonuçlar alabileceğiniz bu harika makinalar, hem işlerinizi kolaylaştıracak, hem de işinizin verimini arttıracaktır.

Tersiyer kırıcılar, diğer kırıcılara göre daha az ses çıkarmaktadır. Bu yüzden, şehir içerisinde rahatsızlık pek vermez. Dolayısı ile şehir içerisinde kullanımında sıkıntı yaşamayacağınızı umuyoruz. Tabii ki düzenli bakım ve periyodik onarım işlemlerinizi de yaptırmak zorundasınız. Aksi durumda hem tersiyer kırıcınız daha fazla ses çıkaracaktır hem de bu makinalar bozulabilecektir.

Tersiyer kırıcı sistemleri, pek de pahalı olmayan makinalardır. Bu yüzden, hemen hemen tüm inşaat sektörü çalışanlarının temin edebileceği ürünlerdir. Ayrıca, günümüzde bu makinalara sahip olmayan firmalar, büyük zorluklar yaşamakta ve iş-zaman –performans açısından problemler yaşamaktadır. Siz de dilediğiniz tersiyer kırıcı makinasını satın alarak, daha mükemmel sonuçlar alabilirsiniz.

Tersiyer kırıcı sistemleri aynı zamanda madencilik faaliyetleri için de kullanılabilir. Yerinde ufaltma işlemi yapmanız gereken kömür, bazalt, kireç gibi madenlerin öğütülmesini ve depolanmasını sağlayabilirsiniz. Maden ocaklarına kolaylıkla girebilen çeşitleri vardır. Bu ürünler, maden ocaklarında pek ses çıkarmayan özellikte çeşitleri de barındırmaktadır.

Tersiyer kırıcı sistemlerini günlük yaşamımızın her alanında görmek mümkün. Asfalt yapım çalışmaları, beton santralleri, kum işletmeleri ve daha birçok tesiste bu makinaları görmek mümkündür

Tersiyer Kırıcı Çeşitleri Nelerdir?

Tersiyer kırıcılar, kullanıldıkları alana göre farklı çeşitlerde ve mekanizmalarda olabilir. Normal bir kırıcı sistemleri, sadece taş kırmak ve kum haline getirmek üzere dizayn edilse de, günümüzde bu işlemleri daha hızlı ve daha farklı boyutlara getirebilen farklı kırıcı çeşitleri de bulunmaktadır. Tersiyer kırıcı çeşitleri; çeneli, darbeli ve titreşimli kırıcı sistemleri olarak 3’e ayrılır.

Çeneli tersiyer kırıcılar; ağız kısmında çok küçük modüller taşıyan bu tersiyer kırıcı çeşitleri, milimetrik boyutlarda çok hızlı devirler yaparak, taşları öğütür ve ufaltır. Sonuçta kum haline getirerek kullanıma hazır hale getirir. Çeneli tersiyer kırıcıları, diğer kırıcılara göre daha fazla tercih edilmektedir. Bunun en büyük nedeni ise, diğer kırıcılara göre 0.5 mm’lik artan ve azalan boyutlarda kırılma ve ufalama gerçekleştiriyor olmasıdır.

Darbeli tersiyer kırıcılar; ağız kısmında ve gövde kısmında çift endikasyonlu modüler sistem bulunmaktadır. Çok kısa sürede tonlarca taşı, ufaltma ve kum haline getirme özelliği vardır. Fiyat olarak diğerlerine göre daha cazip olan bu kırıcı sistemleri, ultra sonuç alma odaklı kırıcılardır. Ses çıkarma durumu diğer kırıcı sistemlerine göre daha azdır. Özellikle şehir merkezinde en çok tercih edilen sistemlerdir.

Titreşimli tersiyer kırıcılar; titreşim dalgaları meydana getirerek taşları öğütür ve sonuçta ufaltır. İşlem mekanizması hayli kuvvetli olan bu olağan üstü teknolojiye hayran kalacaksınız. Saatte 300 tona kadar verim alabilirsiniz. Harika sonuçlar almaya odaklı iseniz, bu tarz tersiyer kırıcı sistemleri tam da size göre.

İşlevlerine göre de farklı çeşitleri bulunan tersiyer kırıcı sistemleri; 65’lik, 100’lük, 130’luk ve 150’lik çeşitlere sahiptir.

65 lik tersiyer kırıcı: Devir sayısı 916 rpm’e kadar çıkabilen bu makinanın 4 Qty çekiç gücü vardır. Saatte depolama ve öğütme kapasitesi ise 200 tona kadar çıkmaktadır.

100 lük tersiyer kırıcı: 120 mm besleme ebadı ile daha büyük taşları mükemmel şekilde kırabilen bu tersiyer kırıcı çeşidi, 916 rpm gücüne ve 8 Qty çekiç kapasitesine sahiptir. 200 Ton dolaylarında eleme yapabilir.

130 luk ve 150 lik tersiyer kırıcılar: 8 Qty çekiç kapasitesinde ki bu kırıcı çeşitleri, 350-400 ton ağırlığına kadar yük besleyebilir ve eleyebilir. 750 rpm devir sayısından da anlaşılacağı gibi, 200 mm dolaylarında taşları rahatlıkla kırabilir.

Tersiyer Kırıcı Fiyatları

Tersiyer kırıcı fiyatları, devir sayısına, kapasitif gücüne, lokal ve genel özelliklerine, kırma modülüne ve çekiç gücüne göre farklı fiyatlarda olabilir.

Makinaların kullanım alanına göre de farklı fiyatlandırma yapılabilen bu kırıcı sistemler, aynı zamanda boyutuna göre de farklı fiyatlarda olabilir. Bunun yanı sıra, teknik özellikleri de göz önüne alındıktan ve servis seçenekleri de belirtildikten sonra genel bir fiyatlandırma yapılabilir. Ve tabii ki garanti kapsamı ve süresi de bu fiyatı etkileyebilen en büyük unsurlardandır. Ürün özellikler ya da ürün kodlarına göre fiyat teklifi almak ve tüm soru görüş ve önerilerinizi paylaşmak adına iletişime geçebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, teknik destek ve yedek parça temini için de iletişime geçebilirsiniz.

Tersiyer Kırıcı
4.8 (95%) 8 votes