İzmir Kırma Eleme Tesisi İmalatı : Fabo Makina Garantisi İle 
Konkasör Tesisi - Beton Santrali İmalatı Ve Satışı.

İzmir Kırma Eleme Tesisi İmalatı : Fabo Makina Garantisi İle

İzmir Kırma Eleme Tesisi İmalatı : Fabo Makina Garantisi İle

İzmir kırma eleme tesisi imalatı müşterilerine hitaben en kalitelisi ve sağlam olmasına özen gösterilerek kurulmaktadır. Kırma eleme tesislerinde verimlilik ve kalitenin en uygun şartlarda sağlanabilmesi adına kırma eleme tesislerinin projelendirilmesi, makine ve ekipman seçimleri ya da kırılacak malzemenin jeolojik ve yapısal özellikleri dikkate alınarak dizayn edilmesi ve uzman kişiler tarafından montajı yapılmalıdır. Kırma eleme tesislerinin maksimum kapasitesi ve ürünlerin kalitesi kuru ve temiz taş ortamı için dizayn edilmiştir. Yani kuru ve temiz taş kırıcılar için ideal bir çalışma malzemesi olmaktadır. Eğer ocaktan gelen taş homojen değilse ve kullanılan formasyon jeolojik süreç içerisinde farklı yapısal hareketler etkisi ile kırıklı ve çatlaklı yüzeyleri ihtiva ediyorsa ezilme ve bozulma gibi sorunlar oluşmaktadır.

Aynı zamanda yağmurlu havalarda veya yer altı su seviyesi altında çalışılması halinde sorunlar daha fazla artmaktadır. Bu gibi ocaklarda kırıcıya gelen malzeme kuru ise ayrışmış, bozulmuş ve topraklı malzeme kırıcıya gelmeden ilk olarak besleyici ızgaralarından elenerek kolay bir halde sistemden uzaklaştırılmaktadır. Fakat malzeme ıslak ve nemli olması halinde bypass işlemi tam olarak yapılamamasından dolayı sıvanmak, yapışmak ve topaklanmak gibi durumlarda bozuk malzemenin bir kısmı üretim sistemine girerek bulunan ürünlerinde kalitesini etkileyebilmektedir. Kırma eleme tesislerinde kırıcı makine elek veya bant seçimi yapılırken tüm bu sorunlarda göz önünde tutularak yapılmalıdır.

Özellikle kurulumda açık alanlara tesisin kurulmaması hem makinaların ömrünü uzatırken hem de üretimin daha kaliteli olmasına olanak sağlayacaktır. Kaliteli ve kübik malzemelerin üretimi için çarptırma özellikli kırıcıların kullanılması daha olumlu sonuçlar vermektedir. Kırma tesislerinde kırıcıların palet ve astarların dökümünde kimyasal karışım taşın analizine göre ve makinanın çalışma ortamının durumuna göre ayarlanmalıdır. Bu sayede palet ve astarlarda oluşan aşınmalar en aza inecektir. Farklı kayalar için aynı nitelikteki kırıcı aksam ve aksesuarlar kullanılmamalıdır. İmalatçı firmaların taşın niteliklerine uygun aksamlar geliştirilmeli ve kırma eleme tesislerinin kalite ve verimliliğini arttırarak üretim maliyeti düşürülmelidir. Bu sayede daha fazla kazanç sağlanırken aynı zamanda daha kaliteli üretimler sağlanmaktadır.

Kırma Eleme Tesisi İmalatı

Mobil Konkasör TesisiKırma eleme tesislerinde üretimde verimlilik ve kalitenin en uygun şartlarda hazırlanabilmesi için kırma eleme tesislerinin projelendirilmesi makine kırıcı, elek, konveyör bant ve ekipman seçimi kırılacak malzemenin jeolojik ve yapısal özellikleri dikkate alınarak dizayn edilmesi ve uzman kişiler tarafından jeolojik ve yapısal nitelikleri dikkate alınarak montajı yapılmalıdır. Kırma eleme tesisi maden sektöründe üretimi olan ve inşaat sektöründe kırma taş üretimleri için kullanılan tesislerdir. Malzeme üretiminde kalite ve maliyet disiplinlerinin bir ekip halinde ve koordineli bir halde çalışmaları gerekmektedir. Geniş yelpazeli bilgi birikimi oluşturmak da oldukça zor olmaktadır. Fakat en uygun kırma eleme teknolojisinin yakalanabilmesi için nadir olsa da özverili çalışan işletmelerde mevcuttur.

Taş ocaklarından çıkan malzemeler genellikle üç farklı kırma işlemlerine tabi tutulur. Bunlar ise primer, sekonder ve tersiyer olarak adlandırılmaktadır. Kırma süreçleri sonrasında ise malzeme elekten geçirilerek istenilen boyda sınıflandırılabilmektedir. Bu sayede kırma taş üretimlerinin son aşamaları tamamlanmış olacaktır. Primer kırıcı iki tür olmaktadır. Bu çeşitler ise primer çeneli kırıcı, ve primer darbeli kırıcı olmaktadır. Primer çeneli kırıcı gövde, sabit çene ve pitmandan oluşmaktadır. Kırma işlemleri yapılırken pitman ileri geri hareket etmesiyle dengesini yaylar sayesinde sağlamaktadır. Eksantirik gezmesi ve yay esneme ölçüsü ileri geri hareket mesafesini sağlamaktadır. Çeneli kırıcı malzemeyi sıkıştırarak kırdığı için üretimleri genellikle yapraksı olmaktadır.

Sekonder kırıcılar çeneli kırıcı ve darbeli kırıcı olarak isimlendirilmiş ve üretilmiştir. Sekonder çeneli kırıcılar yapraksı malzemeler üretmesinden dolayı sekonder kırıcı olarak çok fazla tercih edilmemektedir. Bu kırıcılar yapısal olarak primer çeneli kırıcıların aynısı olmaktadır. Fakat primer çeneli kırıcılara oranlar daha yüksek devirde çalışmaktadır. Devir sayısı %25 orandan daha fazla olmaktadır. Sekonder darbeli kırıcılar çarptırma özellikleri olmasından dolayı kübik malzeme üretmektedir. Bu kırıcılar gövde ve rotordan oluşmaktadır. Rotor üzerinde kama ve cıvatalarla paletler, bıçaklar monte edilmektedir. Ön tarafında kaburgalar bulunmaktadır. Rotor bıçakları malzemeyi kaburgalara ve taşı taşa çarptırarak kırmaktadır. Ülkemizde sekonder kırıcı olarak genel olarak darbeli kırıcılar tercih edilmektedir. Tercih edilen firmalardan alırken özellikle dikkat edilmelidir.

İzmir Kırma Eleme Tesisi İmalatı : Fabo Makina Garantisi İle
Rate this post

Benzer Konular

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir