İzmir Çeneli Kırıcı İmalatını Fabo Makina Yapıyor 
Konkasör Tesisi - Beton Santrali İmalatı Ve Satışı.

İzmir Çeneli Kırıcı İmalatını Fabo Makina Yapıyor

İzmir Çeneli Kırıcı İmalatını Fabo Makina Yapıyor

İzmir Çeneli Kırıcı

Uzunca seneler taş ocaklarına ve madenciliğe hizmet eden Çeneli Kırıcı sağlam, ayarlanabilir ve güçlü bir “çene”ye sahiptir. Saatte yaklaşık 150 tondan 900 tona dek taş çıkarma kapasitesine sahip olan kırıcı granit, bazalt ve dere malzemesi gibi sert taşları kırmada yeteneklidir.

Bu kırıcılar motor gücüne bağlı olarak 5 gruba ayrılmaktadır. Mesela 60’lık kırıcı, sabit çeneyle hareketli çene arasındaki malzemeyi sıkıştırırır ve patlatarak kırar. Saatte 50-75 ton arası malzemeyi kırabilir. 90’lık kırıcı saatte 150-200 ton kırma kapasitesine sahiptir. Tesisteki kayaları ilk parçalayan kırıcı olarak kullanılır. Yani primer (birincil) kırıcı olarak tercih edilir. 110’luk kırıcı saatte 250-300 tona kadar kırım yapar. Özellikle orta-düşük bütçeli işletmelere uygundur. 125’lik versiyonu saatte 300-350 ton kırma kapasitelidir. Son olarak 140’lık kırıcının saatte 350-700 ton arası malzeme kırma kabiliyeti bulunmaktadır.

Çeneli Kırıcı Nerede kullanılır ?

Primer ve sekonder kırıcı olarak kullanılabilir. Bilhassa madencilikte ön plana çıkan Çeneli Kırıcı boksit, kireç taşı bazalt, manganez cevheri, dere malzemesi ve demir kırımında verimlidir. Bu yönüyle madencilik ve taş ocaklarında en önemli unsurlar olmuşlardır. Bu kırıcılar işlevsel ve dayanıklı malzemelerden imal edilir.

Avantajları nedir?

Bu kırıcılar hakkında akla ilk gelen avantajlar arasında kısa sürede kurulum ve düşük maliyet ile bakım kolaylığı gelmektedir. Kırıcının eksantrik mili dövme çelikten üretilmiştir. Bu yönüyle hem dayanıklılık hem de işlevsellik sağlar. Kırıcı yüksek kapasitede uzun yıllar çalışabilmektedir. İstenilen ürünün alınmasına imkan vermesini sağlayan unsur ayarlanabilir “hidrolik” çenesidir. Kırıcının çene açıklığı, sahip olduğu hidrolik sistem sayesinde ayarlanabilmektedir.

Kırıcılar primer (birincil) ve sekonder (ikincil) ve tersiyer (üçüncül) şeklinde üçe ayrılmaktadır. İkincillerin ağız açıklığı birincilere nispeten daha dar olmaktadır. Kırıcının çeneleri arasındaki açıklık, beslenecek malzeme boyutundan daha büyük olması dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelir. Bu şekilde ağız tıkayan iri taşlara sebebiyet verilmez. Üstelik beslemenin devamlılığı sağlanarak kapasite artırılır.

Avantajlar kısaca, düşük maliyet, yüksek güvenlik, kolay ve hızlı bakım olanağı, otomatik yağlama, hidrolik ayar sistemi, yüksek kırma kapasitesi olarak sıralanabilir.

İzmir Çeneli Kırıcı İmalatını Fabo Makina Yapıyor
Rate this post

Benzer Konular

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir