Çeneli Kırıcılar En Sert Malzemeleri Kırabilen Makina 
Konkasör Tesisi - Beton Santrali İmalatı Ve Satışı.

Çeneli Kırıcılar En Sert Malzemeleri Kırabilen Makina

Çeneli Kırıcılar En Sert Malzemeleri Kırabilen Makina

Çeneli Kırıcılar Nedir ?

İngilizcesi “Jaw Crusher” olan Çeneli Kırıcı birincil ve ikincil kırıcılar olarak kullanılabilmektedirler. Kırma ve eleme tesislerinin en hayati ekipmanlarının başında gelmektedir. Bunun nedeni sertliğe ve aşındırıcılığa sahip malzemeleri kırmak üzere tasarlanmış olmasıdır. Izgaralı ve titreşimli bir besleyiciyle üstten beslenmektedir. Malzemeyi hareketli ve sabit çene arasındaki harekletli çenenin “eliptik” hareketiyle sıkıştırarak kırar. Eksantrik döner tahrik şaftı malzemeyi çeneyle ezmek amacıyla çeneyi çalkalamaya başlar. Kırıcı, bir motor vasıtasıyla hareket ettirilen bir bantla çalışır.

Motorunun “kw” gücüne göre çeşitli türlere ayrılmakta olan Çeneli Kırıcı farklı kuvvette malzeme kırma opsiyonlarına sahiptir. Saatte işlediği malzeme ağırlığı (ton cinsinden), tahrik sistemi (mm cinsinden), alt tabla ölçüsü (mm cinsinden), ayak tipine göre çeşitli opsiyonlar mevcuttur.

Tek bir kırıcı ile arzu edilen boyutta ürün elde etmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden bunları birincille kırdıktan sonra ikincil kırıcılarla istenilen şekle sokmak olasıdır. İkincillerin besleme ağzı birincillerden daha küçüktür. Sürekli, kesintisiz bir besleme için işlenecek malzemeye göre ağız açıklığı ayarlanmalıdır.

Parçaları, sabit gövde, kırıcı çene ve astarlar, volanlar, eksantrik mil grubu, hareketli çene bloğu (pitman), gergi tertibatı, destek plakası (toggle plate) çene ayar tertibatı, ve yağlama ünitesidir.

Çeneli Kırıcılar Nerede kullanılır?

Madencilik ve taş ocakları başta olmak üzere bazalt, granit ve dere malzemesi gibi kırımı en zor taşları kırmada yaygın olarak kullanılmaktadır. Yukarıda belirtildiği üzere birincil kırıcı olarak kaba işlere, malzemeyi inceltmeye yarayan ikincil kırıcı olarak da kullanılabilmektedir.

Mineral işleme ve agrega endüstrisinde yaygın kullanılır. Ocak malzemesinden “mıcır” yapma ve çeşitli “cevher kırma” işlerinde birincil kırıcıdır.

Nehir çakılı (dere malzemesi), boksit, sert kayalar, kalker, kireçtaşı gibi taşlar ile kömür, manganez cevheri, demir cevheri  gibi taşları kırmak, bu kırıcının diğer kullanım alanlarıdır.

Çeneli Kırıcılar Avantajları nedir?

Hidrolik pistonlar sayesinde çene ayarı kolaylıkla yapılabilmektedirler. Bu yüzden birbirinden farklı boyutlarda, ebatlarda ve kapasitede ürün almak mümkün hale gelmektedir. Çelik döküm olması, yan astarları ve boya kalitesi yüksek olması halinde aşınmaya karşı daha uzun ömürlü olabilmektedirler.

Çeneli Kırıcılar En Sert Malzemeleri Kırabilen Makina
Rate this post

Benzer Konular

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir