Blog Details

Titreşimli Elek Nedir ? Titreşimli Elek Sistemleri Ne İşe Yarar ?

Titreşimli Elek Nedir ? Titreşimli Elek Sistemleri Ne İşe Yarar ?

Titreşimli Elek Nedir ?

Büyük kaya kütlelerini ihtiyaca göre belli oranda küçültmeye yarayan makinelerden oluşan tesise konkasör adı verilmektedir. Bu sistemin önemli bir oyuncusu Titreşimli Elek olup kırılma prosesi tamamlanmış ve nihai ürün haline gelmiş cevheri birbirinden ayırmada kullanılır. Sektörde ayrıca “vibrasyonlu elek” veya “kontrol tarayıcısı” olarak da ifade edilebilmektedir. Cevher eleğe gelince titreşim/vibrasyon sayesinde yüzeyde hareket ederken “önceden belirlenen ölçülere” göre ayrışmaktadır. Söz konusu titreşim mekanizması hız ve zaman kontrol ayarlı olarak elektrik motoru, kayış, kasnak ve aktarmadan oluşmaktadır. “Eleküstü” kirlenmeyi önler.

Titreşimli Elek Detayları

  • Şase üstünde gövde, titreşim mekanizması, motor ve yaylı süspansiyon parçalarından oluşan Titreşimli Elek inşaat ve kırma-eleme tesislerinde sıklıkla kullanılmaktadır.
  • İhtiyaca göre 1, 2, 3, 4 katlı olarak üretilebilen elek, gelen ürünü ebatlarına göre sınıflandırıp bantlarla stoklamaya yardımcı olur. Aynı anda birden fazla maddenin elenmesine imkan tanır. Burada önemli olan husus, ürünün farklı ebatlardaki malzemeleri birbirinden ayırmak ve ebatına göre kullanım alanını tespit etmek için ideal olmasıdır.
  • Ayarlanabilir titreşim genlikleri ve çalışma eğimleriyle hayli geniş bir alanda kullanım avantajı vardır. Titreşim, biçim olarak “dairesel” olarak gerçekleşir. Titreşim gövdesi yeterli sayıda “ağır hizmet tipi helezon yay” vasıtasıyla ana şaseye monte edilir.

En iyi sonuç için tavsiyeler

Öncelikle dayanıklı malzemeden üretilmesi gereklidir. Ayrıca “CE” standartlarına uygun tasarlanmalıdır. Elek katlarının arasının, elek telinin değiştirilmesi işlemini kolaylaştıracak geniş olması gerekir. Tel gergi sistemi, en kısa sürede tel değişimi sağlayacak bir şekilde projelendirilmiş olmalıdır.

Elek hareketlendirme (tahrik) sisteminde “ağır hizmet tipi oynak masuralı rulmanlar” kullanılması isabetli olur. Söz konusu rulmanlar elekte meydana gelen ağır yüklere özel imal edilmelidir. Elek telinin çabuk değişimini teminen elek ön oluğu gerektiğinde raylı yapılmalıdır.

Kullanım yoğunluğu neticesinde tellerde herhangi bir problem oluştuğunda en kolay şekilde tamire ve bakıma imkan verecek şekilde “aralıklarla” katlandırılmalıdır. Oynak masuralı rulmanlarla anlık ağır madde düşmesi hallerinde kendini koruma özelliği olmalıdır. Elek tellerinin daha kolay bakımının sağlanmasını teminen, yaylı ön oluk yapılması tavsiye edilir.

Titreşimli Elek Nedir ? Titreşimli Elek Sistemleri Ne İşe Yarar ?
5 (100%) 1 vote

leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir