Kaliteli Beton Santrali İçin Gereksinimler 
Konkasör Tesisi - Beton Santrali İmalatı Ve Satışı.

Kaliteli Beton Santrali İçin Gereksinimler

Kaliteli Beton Santrali İçin Gereksinimler

Günümüzde Beton kullanımı çok aşrı artmıştır. Beton kullanımı sadece bina inşaatında kullanılmayıp bir çok beton gereçleri üretiminde de kullanılmaktadır. Beton kalitesi yüksek katli yapılarla beraber artırılmak mecburiyetinde kalınmıştır. Bir çok inşaatta c 20 veya c 25 kalite beton kullanılırken yüksek katli yapılarda c 100 gibi aşırı mukavemetli betonlar kullanılmaya başlanmıştır. C 20 gibi betonlarda klasik kalker kullanılırken c 100 ve c 200 betonlarda kuvarsit gibi aşırı mukavemetli materyaller kullanılmaktadır.

Kaliteli Beton Üretimi İçin Gereksinimler

 • Çimento kalitesi önemli olup kullanılan klinker bile önem teşkil eder. İyi bir beton üretmek için iyi kalitede çimento kullanmak gereklidir.
 • Agrega istenilen esnafta olmalıdır. Öncelikle reçetede kullanılacak gradasyon en önemli faktördür. Agreganın fiziksel ve kimyasal analizi çok önemlidir. İyi bir beton üretmeye uygun kalitede agrega olmalıdır. Ayrıca agreganın kübiklik yapısı çok önemlidir. kaliteli bir beton için kübik şekilli agrega gerekmektedir.
 • 3. önemli husus Beton santralinin homojen bir beton üretimine uygun olmasıdır.

Beton santrallerinde bir kaç tip karıştırma sistemi vardır . öncelikle kuru tip beton santralleri homojen beton üretmek için uygun değildir.
Islak tip beton santralleri 4 tiptir.

 • Planet tip beton santralleri
 • Pan mikserli beton santralleri
 • Single saftli beton santralleri
 • Twin saftli Beton Santralleri

FABO makinanın üretim programında bulunan 4 tip karıştırma sisteminde en üst seviyede beton üretimi için uygun olup yüzde yüz homojen beton üretimi yapabilmektedir.

Beton santrali otomasyonu
Hazır beton sektöründe öncü olan FABO beton santrali ayni zamanda otomasyon programı ile de öncüdür, beton üretim sahalarında operatörlere kolaylık sağladığı gibi, üretimde kontrol ve izlemeyi son derece kullanisli hale getirmiştir. Operatörün üretim yapması, laborantın uzaktan reçeteleri düzenlemesi, şantiye şefinin veya yetkililerin uzaktan üretimleri takip etmesi ve raporlaması gibi bir çok kolaylıklar sunan beton santrali otomasyon programı , sürekli gelişmeye devam etmektedir.

Otomasyon dünyasının en önemli parçalarından olan PLC(Programmable Logic Controller – Programlanabilir Mantık Kontrolü) konusunda kullanilan markalar çeşitlilik göstermekle birlikte yoğun olarak Schneider Electric veya siemens marka PLC’ler tercih edilmektedir.
Elektrik Kontrol Panosu olarak TSE ISO Belgeli Elektrostatik Toz Boyalı Panolar tercih edilmektedir. Elektrik Kontrol Panosu elemanlarından Termik, Kontaktör ve Motor Koruma Salteri için Schneider Electric veya Siemens, Salter ve Sigorta için Merlin Gerin, Röle, Klemens ve Kanal için Phoenix Contact markaları tercih edilmektedir.

Tartım indikator markaları olarak Densi ve Esit, Load Cell olarak Mscell, Tedea ve Esit markalari kullanılmaktadır.

Otomasyonun tam kontrolünü sağlayan Bilgisayar Programı tamamen firmamız tarafından yazılmaktadır. Program, Visual Studio.NET 2010 ile ve PostgreSQL veri tabanı kullanılarak tasarlanmaktadır. Ayrıca Üretim Ekranı DirectX ile üç boyutlu (3D) olarak tasarlanmaktadır.
Tüm otomasyon sistemlerimizde isteğe bağlı olarak Netsis, Logo, Micro muhasebe programlarına entegrasyon yapılmaktadır. Muhasebe entegrasyonu ile irsaliye kayıtlarını otomatik olarak ister anlık, ister gün sonunda aktarmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca isteğe bağlı olarak internetten izleme ara yüzü ile dünyanın her neresinde olursanız olun otomasyon sisteminizi takip edebilir, günlük, haftalık, aylık yada yıllık raporlayabilir, bu raporları pdf, excel yada word’e kaydedip yanınızda bulundurabilir yada çıktı alabilirsiniz.
Otomasyon programının tablet versiyonunu kullanarak üretimi kablosuz (wifi) özelliği ile yapabilirsiniz.

 1. Mobil Beton Santrali ağır şartlarda ve farklı iklim koşullarında çalışmak üzere dizayn edilmiştir , her türlü iklim koşullarında çalışabilme özelliğine sahiptir ve rakiplerine kıyasla çelik tonaj ağırlığı daha fazladır. Bu durum da FABO Makina beton santrallerinin ömrünün daha uzun olmasını sağlar.
 2. Tüm beton santrallerinde korozyona karşı dayanım için birinci sınıf epoksi boya uygulaması ve kumlama yapılır.
 3. Sabit ve mobil beton santrallerinde kullanılan kalın sac ile muadillerinden daha ağır ve tam tartı hassasiyetine sahiptir ve sıfır vibrasyonla kapasite kayıpları görülmez.
 4. Beton Mikserlerinde Dayanıklı mikser aşınmazları kullanılır. Beton mikseri iç aşınmazları dökümden yapılır (NI-HARD). 24-30 mm döküm malzeme veya isteğe bağlı Hardox 500 kullanılması geç aşınmasını ve çok uzun ömürlü olmasını sağlar.
 5. Sabit ve mobil beton santrallerde uluslararası komponentlerın kullanılması ile her türlü malzemenin lokal marketlerden kolayca bulunabilmesini sağlar . FABO üretiminde yüksek kaliteli girdi kullanır.
 6. Üst düzey modern otomasyon sistemi sayesine santrallere uzaktan erişim ve her türlü müdahalenin yapılabilme kolaylığı, tüm panellerde birinci sınıf Fransız ya da Alman üreticilerinin otomasyon malzemeleri kullanılmaktadır.
 7. Santraller uzun vadede yüksek verimle çalıştırılabilir , kolay ve hızlı kurulum ayrıca taşıma kolaylığına sahip ,ekonomik çözümler sunar.
 8. Mobil ve sabit beton santrallerde alternatif beton mikserlerinin kullanımı ile birlikte farklı tipte ve kapasitede beton üretimini rahatlıkla gerçekleştirebilir.
 9. Mobil ve sabit beton santrallerde planet tip dik milli mikserlerin yanı sıra yatay çift milli mikserlerin alternatifli kullanım imkanı sayesinde, hem hazır beton santrallerinde kütle betonu dökümüne imkan sağlar hem de prekast, parke taşı ve blok yapabilen santrallerdir.
 10. Müşteri memnuniyeti birinci önceliğimizdir. Uluslararası standartlar çerçevesinde ISO,CE ve GOST-R standartlarına uygun beton santralleri üretmekteyiz.

Mobil Beton Santralleri
Sabit beton santrallerine nazaran daha kısa ve hızlı çözüm isteyen müşterilerimizin tercih ettiği FABO beton santralleri, kolay taşınabilmesi, hemen montajı- demontajı ve düşük işletim maliyetleriyle piyasada adından sıkça söz ettirmektedir. Saatte 30 m3 ve 150 m3 beton üretimi sağlayan mobil beton santrallerimiz; dünyanın hızla mobilize olması, şantiyelerin şıklıkla yer değiştirmesi ve zamanın giderek önem kazandığı günümüzde, gücü ve kalitesiyle birçok projenin vazgeçilmez santrali olmuştur.

Kaliteli Beton Santrali İçin Gereksinimler
Rate this post

Benzer Konular

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir