Tersiyer Kırıcı

Tersiyer Kırıcılar

Tersiyer kırıcı, eleme ve kırma tesislerin kum makinası olarak da kullanılabilen özel iş makinası türüdür. Tesis içinde primer ve sekonder kırıcılardan sonra kullanılan bu kırıcılar, malzemelerin en son işlenmesinde etkilidir. Kullanılan yerdeki işlevlerine göre yatay ve dik milli kırıcı olarak ikiye ayrılan tersiyer kırıcılar, dayanıklı yapısı ile işletmelerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Kum makinesi olarak da bilinen tersiyer kırıcılar, diğer kırıcılara göre daha ince kırım gerçekleştirir. Tek bir makina ile kırma, eleme, yıkama işlemi yapan bu kırıcılar, düşük maliyet ile yüksek kapasiteli performans sağladıkları için orta ve dar bütçe ile kurulan işletmeler için idealdir. Farklı çeşitleri olan tersiyer kırıcılar da; eleme, kırma, yıkama tesislerinde yapılan tüm işlemlerin tek bir makina ile yapılması, kısa sürede kurulum, kolay söküm ve tek bir tır ile nakliye edilmesi özellikleri ortaktır. Tamamı Avrupa standartlarına uygun olarak tasarlanan ve üretilen bu ürünlerimizde, rotor her iki yana dönme özelliğinde olduğu için en yüksek performans elde edilir. Hidrolik sistemi sayesinde bakım ve onarım kolaylığı sağlayan ürünlerimiz 1 yıl süre ile garantilidir. Saatte ortalama 100 ila 350 ton kırım sağlayan ürünlerimizden işletmeniz için en uygun olanını seçip faaliyetlerinizi en verimli şekilde yürütebilirsiniz.

Taş kırma ve eleme sektöründe adını duyuran firmamız, üretimini yaptığı tüm iş makinalarında dayanıklı ham madde kullanarak, işletmelerin uzun yıllar sorunsuz bir şekilde işlerini yürütmelerini sağlamaktadır. Siz de işletmeniz için yeni ve kalite iş makinaları satın almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, fiyatlatlarımız için bizi arayabilirsiniz. Fabo Makina avantajları ile siz de zirvedeki yerinizi alabilir, rakiplerinize fark atarak her zaman kazançlı iş yapabilirsiniz.

Tersiyer Kırıcı Nedir ?

Diğer adı “kum makinesi” olan Tersiyer Kırıcı elek üstü malzemeyi yüksek bir hızda dönmekte olan “rotor” üzerindeki kırıcı paletler yoluyla karşıda yer alan sabit paletlere çarptırır. Bu şekilde kübik ve ince malzeme üretiminde kullanılır.

Tersiyer adını almasının sebebi ters çalışma prensibi değildir. Tersiyerin (Tertiary) Türkçe karşılığı üçüncüdür. Birincil ve ikincil kırıcıların işlerini inceltmede kullanılır. Yani üçüncü aşamada devreye girmektedir.

Çift yönlü darbeli kırıcılar sınıfındandır. Yatay ve dikey türleri vardır. Önlenmesi en zor dezavantajı ise çabuk aşınma riskidir.

Tersiyer Kırıcı Nerede kullanılır?

Yüksek devirli olma özelliğiyle ince malzeme üretiminde kullanılmaktadır. Dere malzemesi, kalkerler ve doğal mineraller ile madenleri inceltmek üzere kullanılmaktadır. Kırıcıları vasıtasıyla malzeme boyutunu küçültür. Kum makinesi adını da buradan aldığı söylenebilir. Aşındırıcı olmayan yumuşak kalker kıran tesislerde, geri dönüş malzemesini 5-150 milimetre arası ufaltabilir. Kum yanı sıra toz da üretebilir. 4 paletli rotor kullanılan üretimleri vardır. Paletler arkası dayamalı sistemle kuvvetlendirilebilmektedir. Paletler karşı çarpmalara göre, astarlar ise kullanılacak malzeme cinsine bağlı olarak krom veya mangan alaşımlı olarak opsiyonlanabilmektedir.

Ayrıca tipleri, rotor ölçüleri, motor güçleri, maksimum parça boyutu, besleme kapasitesi ve ağırlıklarına göre çeşitlendirilebilmektedir.

Tersiyer Kırıcı Avantajları nedir?

Düşük işletme maliyeti ve uzun ömre sahiptirler. Her iki tarafa dönen rotor ve çevrilebilir olması çekiçlerin 2 yüzü de kullanılabilmektedir. Özel dizayn edilmiş çarpma takozları ve yüksek hızlı dönen rotor vasıtasıyla pudra yani filler oranı düşüktür. Kum elde etme oranı yüksektir. Tam olarak 2’ye açılabilen kapaklarla bakımı kolaylaşır. Asfalt tesisleri ve beton santrallerince talep edilen “kum irilik dağılımı”na uygun “gradasyonda” ürün verir. Ocak taşında maksimimum 150 milimetre, minimum 80 milimetre besleme kapasitesine sahiptir.

İşletmecilere düşük maliyet avantajları  sunan Tersiyer Kırıcı yüksek performansın yanı sıra kolay tamir ve bakım özellikleri de sunmaktadır.

Tek bir TIR vasıtasıyla taşınabilmektedirler. Bu şekilde sevkiyat avantajı yaşatırlar. Kurulumu da kısa sürede tamamlanır. Kırma, eleme ve yıkama gibi farklı işlevleri tek bir makinada toplar. Ağırlık ve boylarına göre seçenekleri bulunmaktadır.

Tersiyer Kırıcı
5 (100%) 2 votes

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir